پایان نامه توسعه اشتغال بسیجیان//اهمیت بسیج و اشتغال

دانلود پایان نامه

اهمیت بسیج در کارآفرینی و اشتغال

در حال حاضر شكاف عظيم و روزافزون ميان عرضه و تقاضاي نيروي كار، علاوه بر پيچيده تر نمودن معضلات اقتصادي، باعث ايجاد تعارضات اجتماعي و سياسي در كشور گرديده است و بحران هايي را پيش روي نظام جمهوري اسلامي قرار خواهد داد، كه تهديدي جدي عليه امنيت ملي و توسعه كشور است. بنابراین برای تعديل مشكلات اقتصادي و رسيدن به اهداف اشتغال پايدار در سند چشم انداز ضروری است که همه ارکان نظام جمهوری اسلامی و آحاد جامعه اسلامی با مد نظر قرار دادن فرمایشات رهبری انقلاب، خود را در راه رسیدن به این امر متعهد دانسته و از هیچ تلاش و کوششی فروگذاری ننمایند. بسیج نیز به عنوان یک نهاد مردمی   اسلامی که داعیه دار تبعیت محض از فرامین ولی فقیه جامعه اسلامی است، یکی از ارگانهایی است که هم با توجه به فلسفه وجودی آن و هم با توجه به گستردگی طیفهای مردمی در برگیرنده و هم گستردگی جغرافیایی سازمان خود، می تواند نقش بسیار مهم و حیاتی در این زمینه ایفا نماید. از اين رو ورود بسيج به حوزه اقتصادي جهت تعديل معضلات مربوط به اشتغال و بيكاري ضرورتي روزافزون دارد.

بسیجیان جان بر کف ایران، با وجود فقدان امکانات و تجهیزات کافی و تفوق قدرت های زورمدار برای جلوگیری از صدور انقلاب اسلامی، بی وقفه علیه نابرابری ها، تبعیض ها و بی عدالتی های حاکم بر جهان مبارزه نمودند و به وسیله انتشار فرهنگی مبانی اسلام، اعتراض خود را از وضع موجود به گوش جهانیان رسانده اند، تا جایی که در رده بندی های جهانی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک کشور معترض قلمداد می کنند(سریع القلم،1387).

بی شک هر کشوری تجهیزات و نیروهای برتر خود را به عنوان عقبه استراتژیکی برای  شرایط بحران در نظر می گیرد که بالاترین آن سلاح های کشتار جمعی است. در کشور جمهوری اسلامی ایران عقبه استراتژیک آن عبارت است از عناصر مؤمن و فداکار به نام بسیجی که حماسه ساز قرن بیستم است.

حضرت امام خمینی (ره) با پیروی از مکتب سید الشهدا (ع) و با همت ملت ایران به احیای سیره ی رسول الله (ص) و اصلاح امور امت و تحکیم پایه های حکومت اسلامی پرداخت و نهادهای پرثمری را یکی پس از دیگری در جامعه‌ی اسلامی ایران بنیاد نهاد. بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله ی همین نهادهاست .

نهاد پربرکت بسیج در پنجم آذر ماه 1359 ه.ش به فرمان حضرت امام خمینی (ره) بنیان نهاده شد. به اقتضای گسترش و انسجام بیشتر سازمان، این ارتش بیست میلیونی در سال 1368 با نام نیروی مقاومت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یکی از نیروهای پنجگانه ی سپاه مورد تأیید مقام عظمای ولایت و فرماندهی کل قوا حضرت آیت الله خامنه ای قرار گرفت.

در اصل 151 قانون اساسی نظام مقدس جمهوری اسلامی اشاره شده است:«به حکم آیه ی “واعدوا لهم مااستطعتم من قوه و من رباط الخیل ترهبون به عدو الله و عدوکم” (سوره انفال ، آیه 60) دولت موظف است برای همه ی افراد کشور برنامه و امکانات آموزش نظامی را بر طبق موازین اسلامی فراهم نماید به طوری که همه‌ی افراد توانایی دفاع مسلحانه از کشور و نظام جمهوری اسلامی را داشته باشند» بدین ترتیب در زمان حال و آینده، گسترش بسیج و ایجاد آمادگی در توده های مردم به منظور حضانت و صیانت از جمهوری اسلامی ایران مواجه با هیچگونه خلاء قانونی از سوی قانونگذاران و کارگزاران نظام نخواهد شد. علاوه بر آن، آموزه های الهی که اساس تشکیل نظام جمهوری اسلامی ایران بر آن مبتنی است؛ حفظ آمادگی در برابر دشمن را در هر زمان و مکان برای اهل ایمان (بسیجیان) توصیه نموده است. قرآن کریم می فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده اید! آمادگی خود را در برابر دشمن حفظ کنید و در دسته های متعدد، یا به صورت دسته ی واحد، طبق شرایط هر زمان و هر مکان به سوی دشمن حرکت نمایید» (سوره نسا، آیه 71)

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در همین خصوص فرموده اند:«قضیه ی بسیج، همان مسئله ای است که در صدر اسلام بوده. وقتی جنگ می شد، طوایف مختلف می آمدند و به جنگ می رفتند. این مسأله ی جدیدی نیست و در اسلام سابقه داشته است» (امام خمینی،1380)

بنابراين سازمانها،و مراكز فرهنگي- آموزشي همچون بسيج از دو طريق به گونه اي كارآمد در بازسازي و توسعه موفقيت آميز اقتصادي در بسياري از جوامع توسعه يافته مشاركت مي كنند: اول،تربيت نيروي انساني با كيفيت از نظر علمي و فني و به تعدادلازم؛دوم،ايجاد محيط و شرايط تحقيق و توسعه كه پيشرفت پايداري را در توسعه صنعتي امكان پذير مي سازد(سينگ ،1996). با توجه به اینکه ، هنوز مدل ثابت و مناسبي به سازمان كارآفريني ارائه نشده  و از الگوي خاصي دنباله روي ندارد اين مدل مي تواند ،طرح اوليه جهت اقدامات بعدي باشد لذا لزوم توجه به کارآفرینی در این تحقيق  با مطرح کردن این بحث مورد بررسی قرار می گیرد.

دانلود پایان نامه
این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.