فرآیند ارزشیابی شرکت:”پایان نامه درباره مدیریت ریسک مالی”

دانلود پایان نامه
  • فرآیند ارزشیابی شرکت

این فرآیند دارای سه مرحله می باشد که عبارتند از :

مرحله اول) شناخت شرکت – شناخت شرکت شامل تحلیل جذابیت صنعت ، تحلیل جایگاه شرکت در صنعت و تحلیل استراتژی رقابتی شرکت است . از آن جا که متغیرهای اقتصادی ، تمام شرکت های فعال در یک صنعت را تحت تأثیر قرار می دهند و چون شرکت ها برای فروش با هم در رقابت هستند ، شناخت صنعت و استراتژی رقابتی شرکت به برآورد متغیرهای مالی کمک می کند . تحلیلگر مالی ، از این اطلاعات به همراه گزارش های مالی شرکت ، برای پیش بینی عملکرد آتی شرکت استفاده می کند (بخشیانی و دیگران،1387،ص16) . تجزیه و تحلیل شرکت منجر به شناسایی بهترین شرکت در یک صنعت می گردد و این امر متضمن بررسی عملکرد قبلی شرکت است . پس از شناخت شرکت و دورنمای آتی آن می توان ارزش آن را مشخص نمود و در مورد سرمایه گذاری در اوراق بهادار آن تصمیم گیری نمود (رهنمای رودپشتی،1390،ص124) .

مرحله دوم) پیش بینی عملکرد آتی شرکت – فروش ، سود و موقعیت مالی آتی شرکت ، متغیرهای ورودی مدل ارزش گذاری می باشند . عملکرد آتی شرکت به شرایط کلان اقتصادی (کم و بیش بر تمام شرکت ها اثر می گذارد) و ویژگی هر شرکت بستگی دارد . در پیش بینی عملکرد آتی شرکت می توان از دو روش استفاده نمود : تحلیل بالا به پایین عملکرد شرکت و تحلیل پایین به بالا عملکرد شرکت . روش اول از تحلیل اوضاع اقتصاد کلان شروع می گردد و سپس به تحلیل صنعت (شناخت مواردی که بر صنایع تأثیر دارند مانند مالیات ) می رسد و در نهایت براساس نتایج به دست آمده به تحلیل شرکت می پردازد و روش دوم (تحلیل پایین به بالا) از تجمیع تقاضا برای محصولات شرکت ها به برآورد تقاضای کل و در نهایت تحلیل اوضاع کلان اقتصادی می پردازد ( بخشیانی و دیگران،1387،ص34) .

مرحله سوم)  انتخاب مدل ارزشیابی شرکت و محاسبه ارزش شرکت – سه معیار در انتخاب مدل های ارزشیابی شرکت ها وجود دارد که عبارتند از:

  • سازگاری مدل با مشخصات شرکت مورد بررسی
  • در دسترس بودن داده های مورد استفاده در مدل
  • سازگاری مدل با کاربرد ارزش محاسبه شده

همان طور که در مباحث قبل اشاره شد ، مدل های ارزشیابی در دو گروه مدل های مطلق و مدل های نسبی ارزشیابی طبقه بندی می شوند . مدل های مطلق ، محقق را قادر می سازد که بتواند ارزش ذاتی دارایی ها را برآورد نماید و تخمین نقطه ای از ارزش شرکت ارائه دهد و مدل های نسبی ، ارزش دارایی را نسبت به یک دارایی مرجع می سنجند و اساس آن ، نزدیک بودن ارزش دارایی هایی است که مشخصات مشابه دارند و معمولا بر حسب ضرایب قیمت بیان می گردند ( بخشیانی و دیگران،1387،ص ص28-26). در این تحقیق به منظور تعیین ارزش شرکت از نسبت Q توبین استفاده می شود . در واقع این نسبت در گروه مدل های نسبی ارزشیابی قرار دارد .

 

 

 

  • نسبت Q توبین[1]

شاخص Q توبين يكي ديگر از مدل‌هاي تعيين ارزش و ارزيابي كيفيت و عملكرد است كه مورد استفاده شركت‌ها و سرمايه گذاران قرار مي‌گيرد . ابتدا به معرفي توبين[2] پرداخته و سپس مدل هاي مختلف Q توبين كه در سال هاي متعدد ارائه گرديده است را مورد بررسي قرار داده و در پايان انتقادات وارده بر اين نسبت ارائه مي گردد .

توبين در سال 1981 در ايلينیوز آمريكا به دنيا آمد . وي كه يك شهروند آمريكايي بود ، تحصيلات خود را در رشته اقتصاد در دانشگاه هاروارد به سال 1939 به انجام رسانيد . وي در اين دوره با اقتصادداني همچون لئونتيف[3] و شومپتر[4] آشنا شد . در سال 1941 به واشنگتن نقل مكان كرده و مشغول به كار مي‌شود. پس از پايان خدمت نظام دوباره به دانشگاه هاروارد بازگشته و دكتراي تخصصي خويش را دريافت كرد و به مدت سه سال نيز در آن جا به تحقيق و پژوهش مشغول بوده است . در سال 1950 به دانشگاه يال پيوست و تا سال 1988 به عنوان استاد مشغول به تدريس بود . وي در سال 1961 و 1962 به عنوان عضو شوراي مشاوران اقتصادي رئيس جمهور كندي در واشنگتن مشغول به كار بود و اين تنها دوره‌اي است كه وي از تحصيل و كار دانشگاهي فاصله گرفت . به عنوان يك طرفدار اقتصاد كينزي ، علاقه مندي‌هاي حرفه‌اي وي شامل زمينه‌هايي نظير اقتصاد كلان ، اقتصاد سنجي ، نظريه و سياست پولي ، سياست مالي و ماليه عمومي ، پس انداز و مصرف ، بيكاري و تورم مي‌باشد . او در سال 1981 به خاطر فعاليت علمي در خصوص تجزيه و تحليل بازارهاي مالي و ارتباط آن با تصميمات هزينه ، اشتغال و توليد و قيمت ، برنده جايزه نوبل در رشته اقتصاد شد . وي سمت هاي مختلفي از قبيل رياست انجمن اقتصاد سنجي و مؤسسه اقتصاد آمريكا ، مؤسسه اقتصاد غربي و همچنين عضويت در آكادمي ملي را از سال 1972 عهده دار بود . او شانزده كتاب را تأليف يا ترجمه كرده و بيش از 400 مقاله براي خوانندگان تخصصي و غير تخصصي به رشته تحرير درآورده است .

توبين، نظريه Q توبين را به عنوان شاخصي براي پيش بيني اين كه آيا وجود سرمايه گذاري شده افزايش و كاهش خواهند يافت ، معرفي نمود . Q توبين به زبان ساده عبارت است از نسبت ارزش بازار يك دارايي به هزينه جايگزيني آن . وي معقتد بود كه اين نسبت مي‌تواند براي برآورد وجوه سرمايه‌گذاري آتي و به تبع آن به عنوان يك شاخص خوب جهت شرايط كلي اقتصاد مورد استفاده قرار گيرد . توبين همچنين به خاطر نظريه گزينش پرتفوي خود شهرت دارد . اين نظريه بيان مي‌كند كه سرمايه‌گذاران ، سرمايه گذاري پر ريسك و پر بازده را با سرمايه‌گذاري كم ريسك به منظور دستيابي به توازن در سرمايه‌گذاري متعادل مي‌كنند . عمده شهرت وي به جهت ديدگاه كينزي وي در اقتصاد و فعاليت‌هاي وي در زمينه‌ي بازارهاي مالي است . وي در سال 2002 در سن 84 سالگي درگذشت . وي معتقد بود ، مردم آن طور كه اقتصاد دانان فرض مي‌كنند ، عقلاني عمل نمي‌كنند (شهرآبادی،1385،ص62) .

1 Tobin’s Q Ratio

2  James Tobin

3  Wassily Leontief

4  Joseph Schumpeter

دانلود پایان نامه
این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.