رتبه صادرات استان تهران-پایان نامه در مورد كيفيت در صادرات صنايع غذايي

دانلود پایان نامه

جوایز صادراتی در بودجه سال آینده کشور دارای ردیف شود

 

فود پرس- مدیرکل دفتر امور نمایندگی های سازمان توسعه تجارت ایران از اختصاص ردیف مستقل در بودجه سال آینده کشور برای اهدای جوایز صادراتی به فعالان این بخش خبر داد.

رضا عباسقلی گفت: امسال نیز از محل منابع یارانه ها جوایزی به صادرکنندگان اهداء خواهد شد.

وی با اشاره به راهبرد دولت در توسعه صادرات غیر نفتی، افزود: حذف همه قوانین تشریفاتی و زائد در حوزه صادرات و افزایش تعداد رایزنهای بازرگانی در کشورهای خارجی در دستور کار قرار گرفت

عباسقلی اضافه کرد: تعداد رایزنهای بازرگانی ایران در خارج از 10 به 30 کشور و تعداد نمایندگی های بازرگانی نیز از 10 به 20 کشور افزایش یافت.

وی، از استقرار رایزن بازرگانی ایران در کشور ترکمنستان در آینده نزدیک خبر داد و تصریح کرد: اکنون صادرات استان گلستان به 20 کشور انجام می شود که در 15 کشور رایزن بازرگانی داریم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان نیز دراین مراسم با تبریک روز ملی صادرات و قدردانی از تلاش های فعالان تولیدی و صادر کنندگان غیر نفتی استان، گفت: در نیمه نخست امسال ارزش صادرات کالاهای غیر نفتی گلستان به 147 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 19 درصد رشد داشت.

حسینقلی قوانلو افزود: با این میزان صادرات رتبه استان گلستان در کشور از 22 در سال گذشته به 18 در سال جاری رسید، ضمن اینکه برنامه ریزیهایی برای رسیدن این رتبه به 15 تا پایان امسال شده است.

وی همچنین برلزوم تصویب لایحه حمایت از تولید در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد و گفت: با وجود اینکه از ارسال این لایحه به مجلس سه ماه گذشت اما هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.

قوانلو تصریح کرد: در صورت تصویب این لایحه دولت مبلغ 4،5 میلیارد دلار معادل 18 هزار میلیارد تومان سرمایه در اختیار بانک ها برای پرداخت تسهیلات به تولید کنندگان قرار می دهد که نقش مهمی در افزایش تولید و رشد اقتصادی کشور خواهند داشت.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان همچنین با اشاره به فرصت ایجاد شده برای صادرات مواد غذایی به روسیه،گفت: برنامه ریزیهای لازم برای صادرات 50 تا یکصد هزار تن گوشت مرغ به این کشور انجام شده است

استان گلستان قطب تولید گوشت مرغ در کشور است. [1]

 

22-2-رتبه صادرات استان تهران

استاندار تهران:استان تهران 2.5 میلیارد دلار صادرات داشت

خبرگزاری فارس: استاندار تهران گفت: در عرصه صادرات بعد از بوشهر مقام دوم را در کشور داریم و سال گذشته 2.5 میلیارد دلار صادرات از استان تهران داشتیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، مرتضی تمدن در حاشیه جلسه شورای برنامه‌ریزی استان تهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در شورای برنامه‌ریزی استان تهران بحث افزایش میزان صادرات غیرنفتی در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: در حال حاضر هزار 115 صادر کننده در استان تهران داریم که به 134 کشور کالا صادر می‌کنند.

تمدن با بیان اینکه هزار و 640 قلم کالا به این کشورها صادر می‌شود گفت: ارزش صادرات استان تهران در سال گذشته 2.5 میلیارد دلار بوده که در واقع بعد از استان بوشهر (به واسطه پتروشیمی که در آنجا وجود دارد) در عرصه صادرات مقام دوم را در کشور داریم

در سال 1380 ، ميزان تراز تجاري ميوه كشور (اختلاف وزني صادرات از واردات) به استثناي محصولات صيفي (هندوانه و خربزه و مشابه آن) با 394 هزار تن ، بالاترين مقدار بود كه با روند كاهشي كندي در سال 1383 به 338  هزار تن رسيد و با شروع واردات در برنامه پنجم توسعه، روند كاهش آن تسريع و در سال 1387 به 61 هزار تن رسيد و در نه ماهه اول سال 1388، با 472 هزار تن صادرات ميوه (به استثناي صيفي جات) و 773 هزار تن واردات، ميزان تراز تجاري كشور در ميوه، به ركورد 302- رسيده است.

بيشترين صادرات مركبات در سال 1385 ، 65 هزار تن بوده است كه به تدريج با بروز آثار كاهش نرخ تعرفه و افزايش واردات، روند كاهشي صادرات آغاز شد و در سال 1386 ، كه سالي پرمحصول محسوب مي شود مقدار مركبات به 43 هزار تن كاهش يافت . در نه ماهه اول سال 1387 حدود 28 هزار تن مركبات صادر شد و در نه ماهه اول سال 1388، حدود 11 هزار تن مركبات صادر شده كه بيانگر كاهش (60 درصدي) صادرات مركبات نسبت به مدت مشابه سال قبل مي باشد .

كاهش صادرات در اغلب ميوه ها مشاهده مي شود در مقايسه صادرات نه ماهه اول سال 1387 با صادرات نه ماهه اول سال 1388 ، صادرات سيب با كاهش 26 درصدي ، از بيش از 188 هزار تن به كمتر از 140 هزار تن رسيده و صادرات تازه خوري زردآلو از 7 هزار تن به حدود 4 هزار تن، گيلاس و آلبالو از 5 هزار تن به 3 هزار تن هلو ، شليل و شفتالو از 3 هزار تن به 200 تن و آلو و گوجه از 5 هزار تن به 800 تن كاهش يافته است .

البته در محصولاتي مانند پسته ، خرما و محصولات جاليزي افزايش صادرات وجود دارد و مهم ترين محصولي كه صادرات آن افزايش داشته هندوانه ، خربزه و مشابه خربزه بوده است كه مقدار صادرات آن از 260 هزار تن به 314 هزار تن رسيده است . با توجه به مشكل آب در كشور، صادرات محصولاتي چون هندوانه ، به مشابه فروش آب مجازي است و اگر اين گونه صادرات از مناطفي با مشكل بيلان منفي (رو به تزايد) سفره هاي آب زيرزميني ؛ به عبارت ديگر ، دشت هاي ممنوعه حفر چاه صورت گرفته باشد از نظر زيست محيطي و توسعه پايدار نيز نابجا و مشكل آفرين محسوب مي شود .

در مجموع در نه ماهه اول سال 1387 ؛ 494 هزار تن ميوه (به استثناي صيفي جات) از كشور صادر شده بود كه در نه ماهه اول سال 1388، با كاهش 16درصدي، به 417 هزار تن رسيده است .

[1] روزنامه اقتصاد – شنبه 12 شهريور ماه 1393 ساعت 13:52

دانلود پایان نامه
این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.