تکنيک هاي تامين مالي//پایان نامه مشارکت عمومي و توسعه اقتصاد

دانلود پایان نامه

تکنيک هاي تامين مالي پروژه محور به عنوان يکي از ابزار اوليه تامين مالي، گستره وسيعي از واحدهاي اقتصادي در سراسر جهان را فرا گرفته است. با وجودي که خاستگاه اين نوع تامين مالي به بخش گاز و نفت کشورهاي صنعتي مربوط مي شود اما با تقاضاي بالايي در زمينه هاي مختلف مواجه شده و اين روند تا جايي پيش رفته که تمامي انواع پروژه هاي زيرساختي حتي با اندازه متوسط (5 ميليون دلار) نيز مي توانند از تامين مالي پروژه محور استفاده کنند.

کاربرد اين تکنيک ها نيز با توجه به نوع صنايع و انواع دارايي ها افزايش يافته است. به عنوان مثال، از اين تکنيک ها در سطح وسيعي در تامين منابع مالي توليد، ارسال و توزيع برق نيروگاه ها، دارايي هاي پايين دستي، ميان دستي و بالا دستي صنايع نفت و گاز و براي پروژه هاي پتروشيمي، کاغذ و معدن و تمامي تجهيزات پروژه هاي زيرساختي شامل جاده سازي و فرودگاه مورد استفاده قرار مي گيرد. همچنين از اين تکنيک ها به منظور تامين منابع مالي ساخت تانکرها، کشتي هاي حمل، هواپيما و هر نوعي از تجهيزات توليد، حمل و نقل، کامپيوتر و ارتباطات مورد استفاده قرار مي گيرد.

ضمن بررسي روند تکاملي اين شيوه تامين مالي متوجه مي شويم که عواملي چند در توسعه آن در دهه هاي اخير ( از دهه 1980 تا کنون) در زمينه تامين مالي پروژه هاي زيرساختي اثر گذار بوده اند:

  • رشد روز افزون جمعيت و اقتصاد که منجر به توسعه زيرساخت هاي جديد از جمله در زمينه هاي جاده، نيروگاه هاي توليد برق و کارخانجات تصفيه آب شده است.
  • بحران مالي به اين معنا که بسياري از کشورهايي که از ظرفيت پاييني در دريافت تسهيلات اعتباري برخوردار بوده و از سويي ديگر داراي منابع بودجه اي پاييني براي تامين مالي پروژه هاي اساسي مي باشند، تامين مالي پروژه هايي را که قبلا توسط بخش عمومي اجرا مي شد را به بخش خصوصي واگذار نمايند.
  • شرکت هاي بزرگ بين المللي خصوصا در حوزه نفت و گاز منطقه خاورميانه در اوايل دهه 1980 و پس از روند نزولي کسب و کار به دنبال راهي براي ايجاد پروژه هاي جديد بودند.
  • رقابت براي بدست آوردن بازارهاي جهاني خصوصا ميان بازيگران حاضر در صنايع نيرو و حمل و نقل موجب شد تا ضمن اجراي پروژه هاي مختلف در اين حوزه ها به ارائه خدمات خود اقدام نمايند.
  • در برخي کشورها به دلايل مختلف سياسي يا استراتژيک امکان خصوصي سازي کامل برخي بخش ها وجود ندارد و دولت ها تمايلي به واگذاري درايي هاي دولتي ندارند.

در دهه 1980 همراه با کمک تعدادي از دولت ها و سازمان هاي بين المللي اعطا کننده اعتبار در توسعه بخش خصوصي نوعي اجماع عمومي در اين زمينه به وجود آمد. اين امر موجب ترغيب بخش خصوصي در کسب سود و افزايش کارايي و بهره وري از پروژه هايي شد که تا پيش از اين توسط بخش عمومي انجام مي شد.

پس از اين موضوع بود که همه بر نقش پوياي بخش خصوصي در تسريع رشد و توسعه اقتصادها صحه گذاشتند. از همين رو هم اکنون بسياري از کشورها درتلاشند تا تعداد بيشتري از شرکت هاي بخش خصوصي را با بهره گيري از تکنيک هاي مختلف تامين مالي پروژه محور به اين حوزه جلب نمايند.

اين تکنيک ها در بيشتر کشورهاي جهان مورد استفاده قرار گرفته و در مواردي نيز شاهد اجراي اين تکنيک در زمينه معاملات مطابق با شريعت اسلامي در کشور هاي خاورميانه، شمال آفريقا، مالزي و اندونزي و يا ديگر کشورها بوده ايم. چنين روندي در تامين مالي پروژه محور منافع چندي را از جمله موارد زير در برداشته است:

  • امکان پياده سازي سريع تر پروژه
  • کارايي بيشتر در اجراي پروژه
  • مديريت بهتر
  • ظرفيت فني بالاتر
  • در برخي موارد معرفي يک عامل رقابتي جديد در ساختارهاي انحصاري

امروزه تامين مالي پروژه محور به عنوان يک روش تامين مالي مناسب براي پروژه هاي زيرساختي و صنعتي کشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه در ابعاد کوچک و بزرگ مطرح شده است

دانلود پایان نامه
این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.