تولید برق تا سال 1392:پایان نامه کارایی شرکت برق پس از هدفمندی یارانه

دانلود پایان نامه

صنعت برق ایران تا پایان سال 1392

2-4-1 تولید

تولید اولین ، اصلی ترین و مهم ترین بخش صنعت برق تولید نیرو می باشد ، از سوئی هزینه بر بودن زیاد واحدهای تولیدی و از سوی دیگر نقشی که این واحدها در تامین برق به عهده دارند ایجاب می کند که همواره احداث نیروگاه های جدید و سرویس و نگهداری از واحدهای قدیمی با دقت و وسواس کافی و برنامه ریزی هر چه صحیح تر و روز آمدتر صورت گیرد . کمبود ظرفیت تولیدی نیروگاه های کشور ، اثرات نامطلوب خاموشی برق را در پی دارد که گاه ضربات جبران ناپذیری به پیکره اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی کشور وارد می کند .نیروگاه های برق ، انرژی حاصل از سوخت های فسیلی ، آب پشت سد ها ، آب و بخار اعماق زمین ، خورشید ، حرکت باد و . . . . را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند . با توجه به محدودیت منابع انرژی فسیلی در جهان ، همواره افزایش میزان استفاده از منابع تجدید پذیر مد نظر متخصصان و صاحبنظران صنعت برق می باشد . از طرفی مشکلات حاصل از آلاینده های زیست محیطی ، اهمیت کاهش استفاده از سوخت های فسیلی را دو چندان می کند . در این راه ، سعی می شود از آخرین دست آوردهای علمی و فناوری در صنعت برق استفاده شود [16].

با توجه به موارد اشاره شده ، خط مشی های زیر مورد توجه دست اندرکاران و مدیران صنعت برق کشور می باشد :

در راستای اهداف بخش برق در دولت افزایش ظرفیت تولید برق کشور توسط نیروگاه های انرژی نو و تجدید پذیر مانند برقابی ، بادی ، خورشیدی ، امواج و . . . تا سظح 1% کل ظرفیت نیروگاهی کشور مد نظر است .

استفاده از نیروگاه های چرخه ترکیبی که فناوری پیشرفته و راندمان بیشتر و آلایندگی کمتری دارند ، در دستور کار قرار دارد .

جهت افزایش قابلیت اطمینان ، انعطاف پذیری و استفاده از ذخیره تولید شبکه در ساعات کم باری ، احداث نیروگاه های تلمبه ذخیره ای در برنامه کاری قرار دارد .در کوتاه مدت از سیستم های الکترونیک قدرت بر اساس سیلیکون برای کنترل و پایش برق ، استفاده می شود . یکپارچه سازی تولیدات غیر متمرکز و ذخیره سازی محلی در قلب معماری جدید شبکه که برای بازار رقابتی آینده مناسب باشد ، مد نظر است . افزایش تولید همزمان برق و حرارت با (CHP) با هدف افزایش بهره وری سوخت و همچنین توسعه تولید پراکنده ( DG ) تا سطح 3000 مگاوات با هدف تامین مصرف محلی و کاهش تلفات شبکه توزیع مد نظر می باشد [16] .

خاطر نشان می سازد که طبق اهداف بخش برق دولت در نظر است بازده نیروگاه های حرارتی سالانه حداقل 1% افزایش یابد بطوری که بازده این نیروگاه ها در پایان برنامه پنجم به 41% برسد .

بطور کلی توسعه صنعت برق با توجه به مسایل حفاظتی محیط زیست همسو با کشورهای در حال توسعه از اهداف کوتاه مدت صنعت برق کشور است . طبق بررسی های کارشناسی تا 25 سال آینده نیاز جهانی انرژی حدود 60  درصد افزایش می یابد ومنابع انرژی های فسیلی تا پایان قرن 21 میلادی به اتمام می رسد . از این رو با رویکرد به جدیدترین فن آوری ها باید ایده ، طرح ، برنامه و اجرای کار به گونه ای انجام شود که همواره انرژی برق بصورت مطمئن و پایدار و هماهنگ با محیط زیست تولید شود . در این راستا برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت در بخش های تولید ، نظارت و هماهنگی با کلیه واحد های مرتبط صنعت برق و وزارت نفت ( در زمینه سوخت نیروگاه ها ) جهت تامین برق مطمئن و اقتصادی بر عهده معاونت برنامه ریزی و توسعه شرکت توانیر نهاده شده است . همچنین اجرای طرح های بهینه سازی نیروگاه های موجود به ویژه افزایش توان تولیدی نیروگاه های قدیمی و ممیزی انرژی و فعالیت های کاهش هزینه تولید ، افزایش ایمنی پرسنل و تجهیزات و حفظ و نگهداری محیط زیست ، با توجه به حجم عظیم سوخت مصرفی این قبیل نیروگاه ها ، از اهداف معاونت هماهنگی تولید شرکت توانیر است . برای تعامل مثبت و دو سویه با سازمان حفاظت محیط زیست ، تفاهم نامه ای  بین سازمان مزبور و وزارت نیرو مبادله شده است [16] .

دانلود پایان نامه
این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.