تعریف گردشگری/پایان نامه سازمان گردشگري و پویایی اشتغال

دانلود پایان نامه

تعریف گردشگری

در سال 1963 کنفرانس بین المللی تجارت و توسعه سازمان ملل در رم پیشنهاد کرد؛ «گردشگر یا بازدید کننده­ی موقت کسی است که به منظور تفریح، استراحت، گذران تعطیلات، بازدید از نقاط دیدنی، انجام امور پزشکی، درمانی و معالجه، تجارت، ورزش، زیارت، دیدار از خانواده، ماموریت و شرکت در کنفرانس­ها، به کشوری غیر از کشور خود سفر می­کند. مشروط به این که مدت اقامت از 24 ساعت کمتر و از 3 ماه بیشتر نبوده، و کسب شغل و پیشه هم مد نظر نباشد» همچنین، گیلوی (از کارشناسان برجستهء اقتصاد اروپا) در تعریف گردشگری می نویسد: «تمامی افرادی که کشور خود را به قصد کشور دیگر ترک کرده و کمتر از یک سال در خارج اقامت کنند و نیز برای هزینهء اقامت خود هیچ گونه در آمدی در کشور مورد بازدید نداشته باشند، گردشگر شناخته می شوند» (رضوانی، 1382، ص17).

در سال 1937 کمیتهء رم برای برای بررسی پاره­ای از مسائل صنعت گردشگری تشکیل شد و درباره مفهوم گردشگری،تعریفی به این شرح ارائه داد: «افرادی که در یک دورهء 24 ساعته یا بیشتر به یک کشور خارجی سفر می­کنند، گردشگر نامیده می­شوند». این کمیته مسافرت­های زیر را نیز به عنوان گردشگر به شمار آورد:

  • افرادی که برای تفریح، دلایل شخصی و یا امور درمانی مسافرت می­کنند؛
  • افرادی که برای شرکت در کنفرانس­ها مسافرت می­کنند؛
  • افرادی که به منظور انجام کار­های بازرگانی مسافرت می­کنند؛ و
  • افرادی که به یک گردش دریایی می­روند (رضوانی،1382، ص16).

این دو تعریف بیشتر با گردشگری خارجی منطبق است و گردشگری در داخل یک کشور را در نظر نمی­گیرند.

سازمان گردشگری (WTO)، گردشگری را چنین تعریف می­کند:

«گردشگری عبارت است از مجموعه کار­هایی که یک فرد در سفر و در مکانی غیر از محیط عادی خود برای مدتی که کمتر از 24 ساعت و بیشتر از یک سال نیست، انجام می­دهد، و هدف آن سرگرمی، تفرج، استراحت، ورزش، دیدار با اقوام و آشنایان، کسب و کار ، ماموریت، شرکت در سمینار یا کنفرانس، درمان، مطالعه، تحقیق، فعالیت­های مذهبی و فعالیت­هایی از این قبیل است» (رضوانی،1387، ص5 ).

اسمید[1] (2003) « گردشگری را شامل همه فعالیت­هایی می­داند که یک گردشگر در طول مدتی که وی به دلایل شخصی یا حرفه­ای، در جایی دور از مکانی که به طور معمول زندگی و کار می­کند، انجام دهد» (همان منبع ص 5).

تعریف دقیق واژه گردشگر و توریست تا حدودی دشوار است چرا که مشخص کردن دقیق آثار و تبعات آن تقریبا غیر ممکن است. دلیل این امر این است که اولا گردشگر یک فعالیت مرکب و چند وجهی است که شامل روابط فعالیت­های مختلف انسانی می­شود، ثانیا تبعات اقتصادی و اجتماعی مثبت و منفی فراوانی دارد (حیدری چیانه، 1383، ص 36).

ولی به طور کلی می­توان شامل همه فعالیت­ها و اقداماتی دانست که در ارتباط با گردشگری صورت می­گیرد و نیز کلیه فعالیت­هایی که یک گردشگر در هنگام مسافرت به مکانی خارج از محل سکونتش انجام می­دهد، و هدف از این مسافرت می­تواند شامل موارد زیر باشد:

  1. دیدار دوستان و آشنایان­؛
  2. جهت استفاده از فضا و چشم انداز­های طبیعی­؛
  3. برای تجارت و انجام کار­های شخصی؛
  4. جهت درمان (آب درمانی، استفاده از آب و هوای سالم و …)؛
  5. زیارت و انجام امور مذهبی؛
  6. تفریح و ورزش (مهدوی، 1383،ص14).

1Smid

دانلود پایان نامه
این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.