انواع تغییر سازمانی/پایان نامه درباره سبک‌های تفکر مدیران

دانلود پایان نامه

انواع تغییر

تغيير را می‌توان از ديدگاه 1- فردی[1] 2- سازمانی[2] و دیدگاه 3- برنامه‌ریزی‌شده[3] 4- برنامه‌ریزی نشده[4] بررسي کرد:

  1. تغيير فردي به دگرگونی‌هایی اطلاق مي‌گردد که در ویژگی‌های يک فرد روي دهد. اين خصوصيات شامل مواردي چون نگرش‌ها، عقايد، سلوک و نحوه رفتارهاي او مي‌شود.
  2. تغيير سازماني به دگرگونی‌هایی گفته مي‌شود که در استراتژی‌ها، بازده و برنامه‌ریزی‌های عملیاتی روي می‌دهد. در نگاهي ديگر اجرايي شدن يک امر خلاقانه است که به دست مجريان امور سازمان به منصه ظهور مي‌رسد (حبیبی دوست، 1390).
  3. تغییر برنامه‌ریزی‌شده؛ هدف تغییر برنامه‌ریزی‌شده بقاء و تداوم فعالیت سازمان است. چون سازمان‌ها دستگاه‌های باز هستند و به محیط خود وابسته‌اند و چون محیط همیشه ثابت نیست، لذا سازمان‌ها باید سازوکارهای داخلی خود را برای تسهیل در تغییر برنامه‌ریزی‌شده توسعه دهند. تلاش در جهت انجام تغییر برنامه‌ریزی‌شده چیزی است که ما آن را مدیریت تغییر معنا می‌کنیم (رابینز[5]،1381). اين دسته از تغييرات، تلاشي هدفمند و سنجيده می‌باشند كه توسط مديران و بنا به نياز سازمان در جهت ارتقاي سطح عملكرد سازماني به عمل می‌آیند. هدف از اين تلاش تبديل وضع موجود به وضع مطلوب می‌باشد. این نوع از تغییرات خود به دو نوع تغییر بنیادی و تغییر افزایشی  تقسیم‌بندی می‌شود (رحیمی و همکاران،1390).

3- 1. تغییرات بنیادی[6] یا تغییرات چارچوب شکن[7]: تغییرات بنیادی یا تغییرات چارچوب شکن تغییراتی هستند که منجر به بازسازی گسترده سازمان و اجزای سیستم‌هایش می‌شوند. تغییرات بنیادی سازمانی اغلب براثر وقایع مهمی همچون انتصاب مدیر اجرایی جدید، مالکیت جدید به علت الحاق و انتقال سازمانی یا شکست در دستیابی به نتایج، ایجاد می‌شود. در دورة عمر سازمان، گاهی چنین اتفاق می‌افتد که حیات و بقای آن وابسته به وقوع تغییرات بنیادی می‌شود. در این نوع از تغییر، تغییرات اساسی است و مختصات اصلی  یا نهاده‌های سیستم به‌طورکلی دستخوش دگرگونی می‌شود، تغییر فرهنگی عمده است، ماندگاری تغییر زیاد است و اگر با شکست مواجه شود،آسیب‌های آن زیاد خواهد بود (همان منبع).

3- 2. تغییرات افزایشی[8]: این نوع تغییر ازنظر بنیادی اثر کمتری دارد و بیشتر در جهت تکامل طبیعی سازمان هست. معرفی محصولات، فن‌آوری و دستگاه‌های جدید مثال‌هایی از زمرۀ تغییرات افزایشی بشمار می‌آیند. در این نوع از تغییر، تغییرات در سیستم به‌صورت یکنواخت و باثبات صورت می‌گیرد و چارچوب کلی سیستم به خاطر مستمر بودن تغییر، بدون تغییر باقی می‌ماند، تغییر فرهنگی جزئی است و اگر ابتکار عمل نباشد تغییر با شکست مواجه می‌شود اما آسیب آن کمتر از تغییر بنیادی است (همان منبع).

  1. تغییرات برنامه‌ریزی نشده: همان‌طور كه می‌دانیم سازمان و محيط خارج سازماني به‌طور پيوسته در حال تغيير مي‌باشند. گاهي اين تغييرات، بدون برنامه‌ریزی قبلي و به‌صورت خودبه‌خودی به وجود مي‌آيند كه عمدتاً منشأ برون‌سازمانی دارند. اين تغييرات ممكن است در جهت منافع سازماني بوده و به‌عنوان فرصت تلقي شوند و برخي اوقات هم براي سازمان مشكلاتي را ايجاد مي‌نمايند؛ مانند تغيير در عملكرد رقبا، تغيير قوانين و مقررات دولتي، تغيير سياست كشورها و بروز تحولات اقتصادي (همان منبع).

[1]– Individual

[2]– Organizational

[3]– Planned

[4]– Unplaned

[5]– Stephen Robbins

[6]– Fundamental changes

[7]– Changes within Breaker

[8]– Incremental changes

دانلود پایان نامه
این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.