افزایش اثربخشی با روش فرآیند درونی/پایان نامه رابطه نظریه وابستگی با عملکرد عملیاتی

دانلود پایان نامه

افزایش اثربخشی با روش مبتنی بر فرآیند درونی

یک سازمان کارآمد، فرآیند درون­سازمانی یکپارچه، بی­دغدغه و هماهنگ دارد. به­گونه­ای که کارکنان و اعضای آن احساس خوشی و رضایت می­کنند. دوایر سازمانی دست به دست هم می­دهند تا بهره­وری را به بالاترین حد برسانند. در اجرای این روش، به محیط خارجی توجهی نمی­شود. رکن اصلی این روش بر پایه­ی کاری گذاشته شده­است که سازمان با منابع موجود خود می­کند و این اقدام بصورت سلامت درون­سازمانی و کارایی متجلی می­گردد.

علایم یک سازمان کارا به شرح زیر است:

  1. وجود فرهنگ بسیار قوی و غنی و جوی مساعد در سازمان.
  2. روحیه­ی همکاری، وفاداری به گروه و کارگروهی.
  3. اعتماد، اطمینان، تفاهم و رابطه­ی متقابل بین کارکنان و مدیریت سازمان.
  4. تصمیم­گیری در کنار منبع اطلاعاتی، صرفنظر از اینکه منابع اطلاعاتی در کجای نمودار سازمان قرار گرفته باشند.
  5. وجود ارتباطات قوی در سطوح افقی و عمودی سازمان، همدردی و همدلی با اعضای سازمان در امور.
  6. دادن پاداش به مدیران متناسب با عملکرد، رشد و توسعه­ی زیردستان و نیز ایجاد یک گروه کاری کارآمد.
  7. رابطه­ی متقابل (تعامل) بین اعضای سازمان و اجرای آن و حل مسائل و تضادهایی که در اجرای طرح­ها بین مجریان و اعضاء بوجود می­آید (البته به نفع سازمان).

روش مبتنی بر فرآیند درونی سازمان از آن جهت اهمیت دارد که برای سنجش و اندازه­گیری اثربخشی سازمان از منابع موجود به صورتی کارا استفاده می­شود و فعالیت­های درون سازمان به صورتی موزون و هماهنگ صورت می­گیرد.

روش مبتنی بر فرآیند درونی هم بدون عیب نیست و کاستی­هایی دارد. در اجرای این روش نمی­توان رابطه­ی کل تولید و سازمان را با محیط خارج ارزیابی کرد. همچنین معمولاً قضاوت درباره­ی سلامت داخلی سازمان و کارکرد خوب آن به صورت ذهنی صورت می­گیرد. زیرا بسیاری از اقلام مصرفی و فرآیند درون­سازمانی را نمی­توان به صورت کمّی درآورد. روش مبتنی بر فرآیند درون­سازمانی نکات مثبتی هم دارد. ولی مدیران باید همواره متوجه باشند که کارایی سازمان دیدگاه محدودی از اثربخشی سازمان را ارائه می­کند (ال دفت، 1389، صص 71-73).

دانلود پایان نامه
این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.